CV PAVYZDŽIAI: KOKIE AKCENTAI SVARBŪS DARBDAVIUI
prieš 2 metus
Gyvenimo aprašymas yra vienas svarbiausių darbo paieškos dokumentų. Jo tikslas – padėti darbdaviui sužinoti, kas esate ir ar jūsų įgūdžiai bei patirtis atitinka pareigas, į kurias kandidatuojate. Nors kiekvienas gyvenimo aprašymas skiriasi priklausomai nuo išsilavinimo, profesinės istorijos, kompetencijų ar pareigų, tačiau kiekvienas CV turėtų būti parengtas vadovaujantis pagrindinėmis CV sudarymo taisyklėmis. Taigi, jeigu nusprendėte atsinaujinti CV ir nežinote, nuo ko pradėti – siūlome jums keliauti į trumpą CV sukūrimo kelionę, kurioje atskleisime, kaip gi turi atrodyti jūsų gyvenimo aprašymas, kad jis būtų patrauklus darbdaviui.
Pradėkime nuo pagrindų. Kokia informacija turėtų būti įtraukta į jūsų gyvenimo aprašymą?
✓ Asmens duomenys ir kontaktinė informacija. Dauguma gyvenimo aprašymų prasideda nuo kontaktinės informacijos ir asmeninių duomenų, tačiau stenkitės vengti nereikalingų detalių, pavyzdžiui, išpažįstamos religijos, informacijos apie santuoką bei vaikus, tikslios gyvenamosios vietos adreso, lyties. Beje – atkreipkite dėmesį į savo kontaktinį el. pašto adresą kuris nurodytas CV. Profesionaliausiai atrodo kai jis yra vardas.pavarde@elpaštoadresas.lt Nepatariame naudoti mažybinių arba tam tikras asociacijas keliančių simbolių pvz. 69, xxx ir pan.
✓ Išsilavinimas ir kvalifikacija. Būtinai nurodykite įgyto išsilavinimo sritį bei laipsnius: t. y. daktaro laipsnį, magistro laipsnį, bakalauro laipsnį, vadovaujantis tokia surašymo tvarka: pirmiausia įvardinant paskutinį įgytą laipsnį ir baigiant pirmuoju įgytu išsilavinimu.
✓ Darbo patirtis bei įsidarbinimo istorija. Plačiausiai paplitęs darbo patirties aprašymo stilius yra chronologinis gyvenimo aprašymas. Vadovaujantis šiuo stiliumi jūsų karjeros istorija turėtų būti pateikiama atvirkštine datų tvarka, pradedant nuo naujausio paskyrimo ir baigiant pirmuoju. Daugiausia dėmesio gyvenimo aprašyme turėtų būti skiriama naujausioms jūsų darbo vietoms.
✓ Įgūdžiai. Nepamirškite į savo gyvenimo aprašymą įtraukti kompiuterinius, techninius įgūdžius, skirtingų užsienio kalbų valdymo gebėjimus ir bet kokius kitus naujausius mokymus, kurie galėtų būti svarbūs jūsų siekiamoms pareigoms užimti.
✓ Nuotrauka. Egzistuoja daug ir įvairių nuomonių apie tai, ar nuotrauka CV yra iš tiesų reikalinga. Europos sąjungos šalių, ypatingai vertinančių lygybę, praktika rodo, jog talpinti nuotrauką į savo CV yra netgi nerekomenduojama, tačiau Lietuvos praktika byloja, jog nuotrauka gyvenimo aprašymuose yra įprastas reiškinys ir ją naudoti savo CV ieškantis darbo Lietuvoje rekomenduojama.
✓ Profesinės licencijos/ sertifikatai/ mokymai/ kursai/ seminarai.
✓ Disertacijos / diplominiai darbai / publikacijos / pristatymai / parodos.
✓ Apdovanojimai/ garbės vardai. Jie nebūtini, bet juos turint žinoma verta parodyti.
Apžvelgus pagrindinę informaciją, kuri turėtų būti aprašyta jūsų CV dabar svarbiausia nuspręsti, koks formatas būtų tinkamiausias šiai informacijai pateikti.
Yra 5 pagrindiniai gyvenimo aprašymų tipai: chronologinis (tradicinis) gyvenimo aprašymas, funkcinis (įgūdžiais pagrįstas) gyvenimo aprašymas, kombinuotas gyvenimo aprašymas, tikslinis gyvenimo aprašymas ir trumpas gyvenimo aprašymas. Kiekvienas tipas turi savo pliusų bei minusų, todėl trumpai apžvelgsime, kada ir kokį gyvenimo aprašymo tipą jums būtų pravartu naudoti.
1. Chronologinis gyvenimo aprašymas - tai dokumentas, kuriame atvirkštine chronologine tvarka surašyta jūsų darbo istorija ir pasiekimai. Tai reiškia, kad pirmiausiai nurodomas naujausias darbas, po to – visos ankstesnės pareigos, o galiausiai - anksčiausios (paprastai ne ilgesnis kaip 10 metų laikotarpis). Chronologiniame gyvenimo aprašyme taip pat nurodomas jūsų išsilavinimas, po jo dažniausiai seka jūsų įgūdžiai ir kitos kvalifikacijos. Naudoti jis labiausiai tinkamas tada, kai jūsų karjeros istorija rodo reikšmingą augimą bei pažangą bei tuomet, kai siekiate įsidarbinti į tokią pačią sritį, kurioje dabar dirbate ar dirbote anksčiau. Šis gyvenimo aprašymo tipas nebus tinkamas, jei neturite darbo patirties arba turite mažai darbo patirties, dažnai keitėte savo darbo vietą arba pastaruoju metu nedalyvavote darbo rinkoje.
2. Funkciniame gyvenimo aprašyme daugiausia dėmesio skiriama jūsų įgūdžiams ir gebėjimams, o ne darbo istorijai. Funkcinio gyvenimo aprašymo tikslas – įrodyti skaitytojui, kad sugebate atlikti pareigas, kurių reikalaujama darbo vietoje, į kurią pretenduojate. Funkcinis gyvenimo aprašymas pradedamas išsamia jūsų profesinių įgūdžių ir kvalifikacijos apžvalga. Paprastai po kiekvienu įrašu pateikiamas sąrašas, kuriame glaustai paaiškinama, kaip sėkmingai naudojote įgūdžius darbo vietoje. Visi sertifikatai, išsilavinimo laipsniai ir licencijos funkciniame gyvenimo aprašyme išvardijami kartu. Daugelyje funkcinių gyvenimo aprašymų taip pat yra darbo istorijos skiltis, tačiau ji paprastai būna trumpa ir pateikiama po jūsų įgūdžiais. Šis gyvenimo aprašymo tipas labiausiai tinkamas naudoti tuomet, jei paskutiniuoju gyvenimo periodu – t. y. paskutinius metus ar daugiau laiko, niekur nedirbote, tuomet, kai keičiate karjeros kryptį, jei neturite daug darbo patirties bei jeigu dažnai keitėte savo darbo vietą ir turėjote daug trumpalaikių pareigų arba jei turite atitinkamos patirties, kurią įgijote ne dirbdami, tačiau ši patirtis galėtų būti svarbi norimoms pareigoms užimti.
3. Kombinuotas gyvenimo aprašymas – tai gyvenimo aprašymo formatas, labiausiai tinkamas naudoti aukštos kvalifikacijos darbo ieškantiems asmenims, turintiems ankstesnės darbo patirties. Jis vadinamas kombinuotuoju, nes sujungia svarbiausias funkcinio ir chronologinio CV formato savybes. Kombinuotojo formato gyvenimo aprašyme pateikiamas išsamus, į kategorijas suskirstytas, įgūdžių skyrius. Po kiekviena kategorija pateikiami punktai, iliustruojantys pavyzdžius, kaip praktiškai panaudojote šį įgūdį darbo aplinkoje. Be to, kombinuotame gyvenimo aprašyme yra chronologinis darbo patirties skyrius.
4. Tikslinis gyvenimo aprašymas – tai gyvenimo aprašymas, pritaikytas konkrečiai darbo vietai. Jo turinys susidaro iš standartinio gyvenimo aprašymo su įgūdžiais ir darbo patirtimi. Tiksliniame gyvenimo aprašyme akcentuojami konkrečioms pareigoms užimti reikalingi įgūdžiai ir patirtis. Labiausiai jis tinkamas naudoti tuomet, kai norite gauti darbo vietą konkurencingose pareigose.
5. Trumpas gyvenimo aprašymas – tai trumpa jūsų darbo istorijos santrauka, o kartais – biografija.
Nors retai šis gyvenimo aprašymo tipas naudojamas norint įsidarbinti, turėti mini gyvenimo aprašymą vis tiek naudinga.
Apžvelgus visus gyvenimo aprašymo tipus lieka dar vienas svarbus žingsnis iki CV sukūrimo pabaigos. Tam, kad CV sukūrimas užimtų truputį mažiau laiko, geriausia būtų išsirinkti CV pavyzdį, į kurį būtų galima sudėti anksčiau aprašytą informaciją.
Turbūt jau žinote, jog CV pavyzdžiai yra skirstomi į du tipus: mokamus ir nemokamus. Mokamų CV pavyzdžių kainos svyruoja nuo 1 iki 7 eurų. Atsižvelgus į tai, kad internete galima rasti platų nemokamų CV pavyzdžių pasirinkimą tikriausiai kyla klausimas, ar apmokestinti CV pavyzdžiai yra verti jūsų investicijos? Nors nuomonių šiuo klausimu gali būti įvairių, tačiau iš tiesų mokami ir nemokami CV pavyzdžiai neturi žymių skirtumų. Todėl, daugiau dėmesio šioje CV sukūrimo kelionėje skirsime nemokamiems CV šablonams analizuoti.
Nemokami CV pavyzdžiai internete pasiekiami dviem būdais: kuriantis savo gyvenimo aprašymą CV kūrimo platformose ir tuo pačiu naudojant ten siūlomus CV šablonus arba juos parsisiunčiant iš internetinių svetainių ir redaguojant savo kompiuteryje. Nemokami internete siūlomi CV pavyzdžiai gali būti skirtingų tipų: kūrybiški, modernūs, optimizuoti ATS sistemoms bei parengti skirtingomis kalbomis. Daugumoje lietuviškų internetinių svetainių taip pat siūlomi tikslinio tipo CV pavyzdžiai, pvz. finansų analitiko, klientų aptarnavimo specialistės, direktoriaus asistentės, administratorės, programuotojo, verslo plėtros vadybininko ir dar daugelis kitų. Nemokami CV pavyzdžiai yra gana panašūs savo dizainu, tačiau retkarčiais kuriantis savo gyvenimo aprašymą siūlomi skirtingų apipavidalinimo spalvų CV pavyzdžiai.
Nors gyvenimo aprašymų pasirinkimas yra begalo platus, tačiau savo turinio prasme internete lengvai pasiekiami nemokami CV pavyzdžiai yra labai panašūs, o juk kandidatuojant į bet kokią poziciją visada norisi būti pastebėtam(-ai) ir kažkuo išsiskirti. Ne bėda, nes interneto platybėse galime rasti vieną svetainę, kurioje kuriantis savo gyvenimo aprašymą unikalios parinkties pagalba galite įtraukti jums kaip asmenybei aktualias vertybes bei išlavintas kompetencijas. Tai išties naudinga informacija, kuri leis darbdaviui daug geriau pažinti jus kaip potencialų darbuotoją. Šioje svetainėje taip pat siūlomi 3 skirtingi CV pavyzdžiai. Visi jie užpildytą informaciją apie darbo patirtį, įgytą išsilavinimą, kursus bei seminarus automatiškai pateikia atvirkštine chronologine tvarka. Taigi, kuriantis CV nereikia nerimauti, nes informacija iškart bus pateikta taip, kaip ją skaityti įpratę darbdaviai. Be to, susikūrus CV šioje svetainėje kiekvienam vartotojui sugeneruojama unikali nuoroda, todėl dalintis savo CV taps ypatingai paprasta ir saugu. Be anksčiau išvardintos būtinos informacijos, kurią reikėtų pateikti CV, ši svetainė taip pat siūlo jums įtraukti, tikriausiai bet kuriam darbdaviui svarbią informaciją apie jus dominančias darbo sritis ir pareigas bei pageidaujamą atlyginimą.
Jeigu jums iškilo klausimas: o kaip gi vadinasi ši internetinė svetainė? Nesijaudinkite – to paslaptyje laikyti tikrai nesiruošiame. Visas čia anksčiau aprašytas CV kūrimo funkcijas galite išbandyti visiškai nemokamai – lovejob.lt darbo paieškų platformoje.
Nedvejokite – atsinaujinkite jau dabar ir atraskite save naujame bei mylimame darbe. O susikūrus CV būtinai bent vieną kartą atsidarykite ir jį perskaitykite. Nes neretai žmonės padaro rašybos, skyrybos ar tiesiog pastabumo klaidų, kurios, ypač jeigu kalbame apie specialistų vadovų pozicijas – gali būti lemtingos svarstant Jūsų kandidatūrą darbo pozicijai.