7 DARBO POKALBIO BAIMĖS
prieš 9 mėnesius
Jūratė Jurginytė, karjeros ir lyderystės konsultantė | Prasmingi pokyčiai |
Baimė dažniausiai yra atstumas arba kelionė link svajonės siekimo, arba tiksliau pasakymas - ne kelionė. Net geriausi lyderiai ir sėkmingi verslininkai turi įveikti neišvengiamas situacijas ir emocijas, tokias kaip baimės.
Nesvarbu, koks sėkmingas, patyręs ir protingas bebūtumėte, kiekvienas patiria abejonių, streso ar rūpesčių darbe ar profesiniame gyvenime.
Profesionalai gali bijoti įvairių dalykų. Dažniausios profesinės baimės, kurias mačiau su savo klientais, yra šios:
· Profesinio sąstingio baimė
· Permainų ir netikrumo baimė
· Nekompetencijos baimė
· Nesėkmės baimė
· Baimė prarasti darbą
· Nepakankamo darbo baimė
· Darbo pokalbio klausimų baimė
Darbo interviu baimė tampa viena iš profesinių baimių, kuri turi tendenciją didėti.
Jaudintis prieš pokalbį nėra nieko neįprasto. Nieko keisto – naujo darbo gavimas ar svarbus karjeros pokytis keičia gyvenimą. Tačiau, kai kuriems žmonėms, dalyvaujantiems asmeniškai ar nuotoliniu būdu, darbo pokalbis gali kelti nerimą, kai kurie žmonės gali jausti nerimą ar stresą prieš pokalbį arba jo metu.
Ypač dabar, kai darbo rinka smarkiai pasikeitė. Pasikeitė įdarbinimo ir pokalbių praktika, pretendentai į darbą turi prisitaikyti prie naujų pokalbio situacijų.
Kai klausiu savo klientų, kas juos labiausiai jaudina darbo pokalbiuose, dažniausiai pasikartoja šios penkios baimės:
1. Baimė nesugalvoti pavyzdžio
2. Baimė viską pamiršti
3. Atstūmimo baimė
4. Baimė pasirodyti nervingam
5. Baimė nežinoti atsakymo į klausimą
Kaip apibrėžti baimę?
Baimė yra žmogaus emocija, kurią žmonės paprastai laiko nemalonia emocija. Tiesą sakant, baimė yra pagrindinis išgyvenimo mechanizmas, signalizuojantis mūsų kūnams reaguoti į pavojų „kovok arba bėk“ atsaku.
Kas nutinka smegenyse ir kūne, kai jaučiate baimę?
Kai tik atpažįstate baimę, jūsų migdolinis kūnas (mažas organas smegenų viduryje) įspėja jūsų nervų sistemą, o tai priverčia jūsų kūną reaguoti į baimę.
Išsiskiria streso hormonai, tokie kaip kortizolis ir adrenalinas. Jūsų širdies susitraukimų dažnis padažnėja, kad į raumenis ir smegenis būtų pumpuojamas daugiau kraujo, pradedate greičiau kvėpuoti, net pasikeičia kraujotaka.
Baimė yra viena iš galingiausių jėgų gyvenime.
Jei prieš pokalbį dėl darbo ar jo metu jaučiate baimę, tai gali turėti tiesioginės įtakos jūsų potencialiai sėkmei – nesėkmės ir atstūmimo baimę.
Nesėkmės baimė ir atstūmimo baimė yra emocinė, pažinimo ir elgesio reakcija į neigiamas pasekmes, kurių tikimasi nepasiekus tikslo (užsiimti norimą darbą).
Štai mano 7 geriausi ir lengvi būdai, kaip įveikti darbo pokalbio baimę:
1. Pasiruošimas yra raktas.
Kruopštus pasiruošimas yra labai svarbus. Jei būsite gerai pasiruošę, padidinsite pasitikėjimą savimi ir jūsų energijos lygis tai atspindės. Pasitikėjimas taip pat turi didžiulę įtaką darbo pokalbio rezultatui.
2. Priminkite sau, kodėl atsidūrėte tokioje situacijoje – įsivaizduokite savo sėkmę.
Būk aiškus su savimi. Dėl kokios priežasties jūs dalyvaujate darbo pokalbyje? Priminkite sau, kodėl atsidūrėte tokioje situacijoje. Į darbo pokalbį žiūrėkite kaip į galimybę parodyti savo potencialiam būsimam darbdaviui, kodėl ir kaip būtumėte puikus jų komandos papildymas. Įsivaizduokite norimą rezultatą. Matydami, kad jums sekasi, galite patikėti, kad tai gali įvykti ir įvyks.
3. Turėkite pozityvų mąstymą.
Teigiamas mąstymas yra žingsnis į priekį link teigiamo rezultato. Pagalvokite apie visus savo puikius pasiekimus ir pasiekimus. Pagalvokite, kiek toli nuėjote per savo karjerą. Didžiuokis savimi ir nebijok savęs parduoti.
4. Nepersiruoškite, nepersistenkite.
Vakare prieš pokalbį padarykite ką nors gražaus ir malonaus. Jei pasirengėte paskutinėmis dienomis, miegojimas su interviu užrašais ar žiūrėjimas į nešiojamojo kompiuterio ekraną iki vėlyvo vakaro nieko nepakeis. Kodėl gi nepaskaitius mėgstamos knygos, gaminus mėgstamą patiekalą, pasikalbėjus su draugu ar medituojant.
5. Interviu yra dvipusis dialogas.
Interviu yra ne tik atsakymas į klausimus. Interviu yra dvipusis dialogas, sukuriantis prasmingą ryšį. Pokalbis yra apie santykių su potencialiu darbdaviu užmezgimą. Tai pokalbis, kuriame kiekvienas žmogus stengiasi sužinoti daugiau vienas apie kitą. Apsvarstykite pokalbį kaip galimybę susipažinti su potencialiu būsimu darbdaviu. Būti įdomu. Užduoti klausimus. Kokia yra įmonės kultūra? Kaip komanda švenčia sėkmę?
6. Būk savimi ir tikėk tavimi.
Sutelkite savo energiją į santykių su pašnekovu užmezgimą, o ne bandydami padaryti įspūdį. Nekreipkite dėmesio į savo veiklą, sutelkite dėmesį į ryšį su pašnekovu. Sutelkite dėmesį į prasmingo ryšio kūrimą. Atsipalaiduokite. Įsivaizduokite savo sėkmę.
7. Naudokite kvėpavimo metodus ir atsipalaidavimo pratimus.
Geriausi ir paprasčiausi būdai, kaip sumažinti stresą organizme. Prieš pat pokalbį skirkite šiek tiek laiko sutelkti dėmesį į savo kvėpavimą. Gilus kvėpavimas siunčia žinią.